Otomatik Vites Harfleri Anlamlarını Öğrenelim

Otomatik Vites Harfleri Anlamlarını Öğrenelim

Herkes otomatik vites aracın daha kolay kullanıldığını söyler. Kısmen haklılardır, fakat bu çeşit şanzımanların manuel vitese göre daha farklı ve dikkatli kullanılması gerekir. Genel olarak kimsenin üzerinde fazla durmadığı fakat otomatik vites otomobil kullanma konusunda yapılan yanlışları da aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Yazımıza Başlamadan Önce otomatik vites araç nasıl kullanılır Otomatik Vites harflerinin anlamları nedir öğrenelim.

Otomatik Viteslerde P , R, N , D ve S l Nedir ve Ne İşe Yarar ?
Otomatik vites araçlardaki vites konumları ve anlamları aşağıda verilmiştir.

 • P : Park Konumunda Olduğunuzda Kullanılır. Aracın Hareket Etmesini Önler
 • R : Geri Vitestir.
 • N : Boşa almak istediğinizde N Konumuna Getirirsiniz.
 • D : Aracın ileri doğru hareket etmesi için vites bu konuma getirilir. Bu konumda iken hızınıza göre otomatik olarak vites yükseltir yada düşürür.
 • S : Spor mod anlamındadır. Devirlerin daha yüksek aracın daha hırçın hızlanmasını sağlar. Birçok araçta var olsa da birçok araçta s konumu yoktur. D1 D2 D3 yada direk olarak 1,2,3 konumları vardır. Bu konumların açıklamaları da aşağıdadır.
 • L : Her araçta bulunmaz fakat genel işlevi rampa yukarı çıkarken araca daha farklı güç vermesi için tasarlanmış bir otomatik vites modudur.

Otomatik Viteslerde 1,2,3 yada D1-D2-D3 Nedir ve Ne İşe Yarar ?

 • D : konumuna alternatif olarak farklı hava ve yol şartlarında kullanılan 1-2-3 gibi kademeler otomatik vites araçlarda mevcuttur. Otomobillere bu kademeleri koymalarındaki amaç aşağıda detaylıca verilmiştir.
 • D1 ve 1 : Aracı 1. Viteste Gitmeye Zorlar. motor kompresörü gerektiği durumlarda, yokuş inerken yada karlı havalarda yavaşlamak için kullanılabilir.
 • D2 ve 2 : Aracı 2. Viteste Gitmeye zorlar. Yukarıdaki özelliklerle aynı durumlarda kullanılabilir. 2 Bazı araçlarda L Modu ile birlikte olur ise L rampa yukarı çıkarken 2 Rampa aşağı inerken kullanılır
 • D3 ve 3 : Aracı 3. viteste kalmaya zorlar. Bu durum ani hızlanmalar ve yüksek devir isteyenler için kullanılabildiği gibi seri rampa inişlerinde yada frene basamdan farklı yavaşlamalarda kullanılır.
 • D4 ve 4 : Her Araçta bulunmaz. Tüm vitesler demektir.

Otomatik Viteslerde + / – Nedir? Ne İşe Yarar?
Çoğu araç otomatik olsa da triptonik dediğimiz vites çeşitleri de vardır. Bunlar otomatik
olmasına karşın kullanıcının kendisinin vites değiştirebilmesine imkan tanır. Bu gibi otomatik arabalarda vites bölmesinde + ve – işatretleri bulunur. + Vites yükseltmek – ise düşürmek için kullanılır. Aracı bu konuma getirdiğinizde vites değiştirmek için otomatik şanzıman bir etki yapmaz ve sizin değiştirmenizi bekler. Fakat devir sona geldiğinde hala vites yükseltmemiş iseniz kendisi otomatik olarak bir üst vitese geçecektir. Bu özellik yeni ve donanımı yüksek araçlarda direksiyon arkasına iki adet kol şeklinde eklenir. Halk arası değimi ile f1 vites olarak tanımlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın